Zajímavosti

Kostelík - Na vrcholu v centru obce leží kostel Sv. Martina s románskou rotundou a hřbitovem. Kostelík byl na podzim roku 2001 osvětlen, takže je na něj krásný pohled nejen přes den, ale nyní i v noci.

Židovský hřbitov
Na západním okraji naší obce, směrem na Jílové, je starý židovský hřbitov. Je jeden z nejhezčích a nejzachovalejších v naší republice. Naposledy se zde pohřbívalo v letech 1940-1950. Procházka mezi náhrobními kameny, které jsou popsány hebrejským písmem a porostlé břečťanem, na nás dýchá tajemnou minulostí.

Obora a Březka
Na našem katastrálním území se rozkládá na několika hektarech obora Březka, která není přístupná veřejnosti. Nyní je ve správě VÚLHM Jíloviště - Strnady a jsou zde chovná stáda muflonů a daňků.. Snad proto,že do obory veřejnost nemůže, je život za zdí sice izolovaný,ale pohádkově klidný a krásný.

Fara
Farní budova je od minulosti spojená s budovou základní školy v naší obci. Obě stojí v centru obce, na malém náměstíčku, kde je pomník, věnovaný památce padlých vojínů v I. A II. světové válce. V minulosti zde bydleli faráři, ale již několik let tu žádný stálý farář není a církev využívá budovu pro své potřeby - různá setkání, výuka náboženství apod. V posledních letech dostala fara částečně novou tvář, díky novým oknům a nové fasádě na čelní straně, která je opravdu krásnou ozdobou obce.

Základní škola
Naše malá škola je školou trojtřídní, kam chodí děti od 1. do 5.ročníku. Je zde školní kuchyň s jídelnou a pro nejmladší je možno navštěvovat školní družinu. Chodí sem děti nejen z Kostelce u Křížků, ale i z obcí okolních. Škola je velice udržovaná a při její návštěvě na Vás dýchne téměř rodinná atmosféra. Tradičně dobré jsou vztahy mezi vedením ZŠ a Obecním úřadem.

Rybník
Dominantou leteckého snímku obce je Kostelecký rybník, který leží v jižní části obce. V současné době je to rybník chovný, nyní ve vlastnictví rybářství Líšno s.r.o. Na podzim provádějí rybáři výlov, což je velká atrakce hlavně pro děti.

Dětské hřiště

Na břehu kosteleckého rybníka rostly léta jen kopřivy a náletové dřeviny. Na obecní úřad přišly místní maminky malých dětí s návrhem, zda by zde nebylo možno vybudovat dětské hřiště. V roce 2009 bylo za  obchodem  dětské hřiště vybudováno. Dětské hřiště bylo financováno z několika zdrojů, a to:

101 650,- Kč vybráno od obyvatel obce

50 000,- Kč z rozpočtu obce

450 000,- Kč z Nadace ČEZ - programu Oranžová hřiště

Obec celou akci zastřešila. Úpravu okolí a oplocení hřiště provedli rodiče.

Herní prvky jsou z akátového dřeva a byly dodány firmou Tomovy parky, s.r.o.

Provozní řád dětského hřiště:

Knihovna
Otevírací doba, každé pondělí od 16:30 do 18:30, možnost objednání knižních titulů v obecní knihovně v Říčanech u Prahy.

Restaurace Na kalifáči, kulturní dům
Kulturní dům je součástí místní restaurace "Na Kalifáči". V kulturním sále, který má kapacitu cca 250-300 míst, se konají každoročně tradiční plesy, taneční zábavy, besídky a divadelní představení.

Squash - Tenis
Hala je v současné době v přestavbě

SK - Kostelec

Sportovní klub Kostelec u Křížků organizuje nábor hráčů do fotbalových mládežnických mužstev

Bližší informace lze získat u vedoucích jednotlivých mužstev:

Přípravka - Ivan Šrepl mob. 737 381 788, Petr Troníček mob. 605 945 200

Žáci - Petr Hrábek 251 553 395; 323 673 057

Dorost - Jan Kučera mob. 606 485 654; 323 673 631

Divadlo

Perličky a zajímavosti ze starých kronik